Textové pole: Textové pole:

 

Stavby kamen ze starých kachlů

 

Zhotovení kamen ze starých kachlů má smysl pouze v případech, kdy jde o vzácnější, méně obvyklé, nebo výtvarně zajímavé vzory, které se dnes nevyrábějí.

 

Nutno upozornit, že velká část kachlů nebo kamen nabízených v inzerátech k rozebrání jsou prodávajícími těžce nadhodnocena. Je nutno posoudit stav kachlů a míru případného poškození. Podle toho se pak rozhodnout, zda je možno kachle použít.

 

I v případě, že chcete z rozebraných kamen postavit kamna odlišného tvaru či velikosti, lze najít řešení. Vhodné je na spodní část kamen nechat vyrobit hladké kachle bez vzoru v odstínu glazury co nejpodobnějším starým kachlům. Anebo je možno část kamen zhotovit jako zděnou a omítnutou. Zhotovení replik kachlů je také možné, ale finančně náročnější.

 

 

 

Textové pole:

PODHORSKÉ KAMNÁŘSTVÍ

originální návrhy a stavby tradičních kachlových kamen

 

 

 

Leoš Rožnovský

799 797 185 

466 566 262

podhorske-kamnarstvi@seznam.cz

Textové pole:

 

Opravy a rekonstrukce starších kamen jsou složitější záležitostí, než by se mohlo na první pohled zdát. Zákazník zavolá kamnáře kvůli nějaké  maličkosti, jako třeba prasknutý kachel nebo uvolněná dvířka. Může jít opravdu o drobnou poruchu, kterou lze opravit bez větších zásahů do konstrukce kamen.

 

Často ale tyto zdánlivě malé závady bývají prvním, z vnějšku viditelným projevem rozsáhlých konstrukčních poruch v útrobách topidla. Kamna si za desítky let  již odpracovala své, a je potřeba přistoupit ke kompletní rekonstrukci.

 

 

 

 

 

Průběh rekonstrukce kamen

 

Všechny prvky, ať keramické nebo kovové, jsou v těle kamen vzájemně provázány.

To znamená, že i při výměně menší části je v mnoha případech nutno veškeré prvky nad poškozenou částí rozebrat. A po opravě či výměně poškozeného dílu rozebranou část znova zkompletovat.

 

Rozsáhlost potřebných oprav je možné spolehlivě zjistit až při rozebírání kamen, nebo jejich části.

 

Vnitřní šamotové díly kamen, které se při pohledu přes dvířka jeví jako celistvé, se při rozebírání mohou doslova rozsypávat v rukou. V podstatě drží „silou vůle“, díky vzájemné provázanosti s dalšími díly. Je pak jen otázkou času, kdy nějaký náraz např.silnějším polenem způsobí první velkou prasklinu, od které se pak celý vnitřek začne sesypávat „jako domino“.

 

Může tedy dojít k situaci, kdy je zákazník nemile překvapen zjištěním kamnáře, že kamna je nutno celá rozebrat a postavit znova, s použitím nových šamotů ve vnitřní konstrukci.

 

V některých případech je dokonce nutno přistoupit i k použití nových kachlů. Na životnost kachlů má vliv zejména kombinace vlhkosti a mrazu. Více trpí také kachle bez vnitřních šamotových přizdívek.

 

 

 

 

 

 

 

Textové pole:

Opravy a rekonstrukce kamen

Textové pole:

 

Co ovlivňuje životnost kamen

 

Životnost kamen jako celku snižuje také nárazovost topení (případ, kdy přijedete na promrzlou chalupu, a v ledových kamnech rozděláte prudký velký oheň, abyste měli co nejdříve teplo). Kamna, v nichž se topí pravidelně celou zimu, vydrží déle, než kamna, v kterých zatopíte 1x za 14 dní.

 

Trvanlivost šamotů a kachlů snižuje i časté přetápění kamen nebo dlouhodobé používání nevhodného paliva (mokré dřevo, uhlí, odpady).

 

Někdy může být příčinou kratší životnosti šamotů či kachlů nadměrně dimenzované topeniště či chybně řešené tahy. Za socialismu byl nedostatek kamnářů a mnoho chalupářů si stavělo kamna svépomocí, s chybnou konstrukcí kamen se lze tedy setkat poměrně často.