Textové pole: Textové pole:

Před čtvrtstoletím móda, dnes již překonaná:

Krby teplovzdušné

 

Teplovzdušné krbové obestavby byly ve své době velmi oblíbeným topidlem zejména pro nízké pořizovací náklady, možnost svépomocného zhotovení, velmi rychlý náběh tepla po zatopení, a možnosti rozvodu tepla po celém domě.

 

Zásadní nevýhoda:

Teplovzdušné krby předávají teplo pouze konvekcí, tedy prouděním vzduchu.

Konvekční teplo je vertikálně nevyrovnané. Výrazné rozdíly teplot mezi oblastí nohou a hlavy nevytváří pocit příjemného tepla, jako u sálavých topidel.

 

Obestavba teplovzdušného krbu z principu nemůže hřát. Teplovzdušný krb je tedy jen obyčejná STUDENÁ krabice, z níž někde pod stropem fouká teplý vzduch, díky topeništi, které je v této krabici zazděné.

 

Obrovská zdravotní rizika:

Při provozu teplovzdušných krbových vložek dochází k neustálé cirkulaci vzduchu, který s sebou unáší prach i jiné nečistoty - ať už organického původu, nebo mikroskopické částečky např. plastů. Tyto se pak při průchodu okolo krbové vložky za vysokých teplot přepalují. Obytný prostor je kontaminován toxickými i karcinogenními látkami.

 

Mimo topnou sezónu se pak v teplovzdušných rozvodech, které jsou prakticky nečistitelné, mohou usazovat roztoči, hmyz, nebo vznikat plísně. Veškeré usazené „obyvatelstvo“ uvnitř krbu se po prvním zatopení pěkně usmaží a pak vniká do plic obyvatel domu.

 

Teplovzdušný krb může být příčinou alergií, sezonních rým, bolestí hlavy, i závažnějších zdravotních obtíží. Je zcela nevhodný jako hlavní zdroj topení do trvale obývaných rodinných domů.

 

Neinformovanost laické i odborné (architekti, projektanti) veřejnosti:

Teplovzdušné krby jsou i přes zmíněné nedostatky doposud hojně poptávány do novostaveb rodinných domů. Teplovzdušný krb je v moderních novostavbách naprosto nevhodné topidlo, mimo zmíněné nedostatky i z důvodu přetápění. Neexistuje totiž krbová vložka, která by měla tak malý výkon, aby nepřetopila obývací pokoj v moderní novostavbě, který mívá tepelné ztráty pouhých 0,5 až 1,5 kW.

Textové pole:

PODHORSKÉ KAMNÁŘSTVÍ

originální návrhy a stavby tradičních kachlových kamen

 

 

 

Leoš Rožnovský

799 797 185 

466 566 262

podhorske-kamnarstvi@seznam.cz

Textové pole:

O krbech a krbových vložkách.

Prapředek dnešních krbů:

Krby otevřené

 

Otevřené krby známe třeba z prohlídek českých hradů anebo z filmů např. z anglického šlechtického prostředí.

 

Módní vlna otevřeného krbového ohně přišla do Československa v dobách rozkvětu chalupaření za socialismu. V těch časech, kdy soukromé podnikání bylo z ideologických důvodů zakázáno, si čeští chalupáři a kutilové stavěli krby svépomocí.

 

Velkou inspirací jim k tomu byly články publikované v tehdejších časopisech, nebo i tehdy vydávané dosti podrobné a inspirativní knihy o rekonstrukci chalup, stavbě chat, ale i pár knižních publikací zaměřených přímo na stavbu krbů.

 

Očima dnešní doby se otevřené krby jeví jako topidlo silně neekonomické. Účinnost otevřených krbů se pohybuje okolo pouhých dvaceti procent. Všechna ostatní energie dřeva přijde nazmar.

 

Stavět otevřený krb má v dnešní době význam pouze v případě, kdy uživateli jde výhradně o estetický a pocitový zážitek, o vytvoření tajuplné nálady v obývacím pokoji. Pro vytápění je otevřený krb zcela nevhodným řešením.

 

Otevřené krby se v současnosti zhotovují téměř výlučně v prostředí zahradních posezení, u movitějších vrstev jsou v oblibě celé tzv. letní kuchyně.

Textové pole:

Topení do radiátorů:

Krby teplovodní

 

Nevýhodou sálavých a akumulačních krbů je nepoužitelnost pro rozvod tepla do celého domu, za situací, kdy jde o členitější prostory.

 

Pro tyto účely je vhodným řešením krbová vložka s teplovodním výměníkem.

 

Použijeme-li kvalitnější krbovou vložku deklarovanou výrobcem pro uzavřenou  obestavbu, je možné postavit částečně sálavé. Menší podíl tepla, který není využit do vody, pak příjemně ovlaží vnější plášť sestavený z kachlů či z omítaných šamotových desek.

 

I u teplovodních krbových vložek existuje řešení s akumulačním tahem. Tak lze  kombinovat topení do vody například s vyhřívaných ležením „na peci“. Zde se opět setkává a prolíná oblast krbů s oblastí kamen.

 

O možnostech teplovodního vytápění v kamnařině se zmiňuji v samostatné záložce.

Textové pole:

Šikovné spojení užitných vlastností:

Krby sálavé  a akumulační

 

Sálavé a akumulační krby jsou z krbů technicky nejvyspělejší a uživatelsky nejvýhodnější. Základním předpokladem takového krbu je kvalitní krbová vložka, deklarovaná výrobcem pro uzavřenou obestavbu. V praxi to znamená, že vložka je vyrobena kvalitněji, proto nemusí být při topení ochlazována cirkulací vzduchu.

 

Taková krbová vložka se obestavuje akumulačními materiály. Mohou to být klasické kamnářské kachle, a stavba může navenek působit vzhledem kachlových kamen.

Obestavovat je možné i kamnářskými deskovými materiály s vysokou objemovou hmotností. Z těch je možné vytvořit omítanou stavbu moderního vzhledu.

 

Krbová vložka předává teplo do hmoty obestavby, a teprve z ní se sáláním pozvolněji uvolňuje do prostoru vytápěné místnosti.

 

Vylepšenou variantou sálavých krbů jsou krby akumulační. Ke krbové vložce je přistavěn krátký tahový systém. Nedosahuje takové délky jako u stavěných akumulačních kamen, ale přece jen naakumuluje určitou část energie ze spalin, kterou pak předává do místnosti i několik hodin po vyhasnutí.

 

Akumulačním krbem lze vytápět i sousední místnost za krbem, anebo horní místnosti v podkroví. Jde o vytápění tzv. hypokaustem.

V současně vytápěných místnostech se postaví sálavá stěna, ohřívaná vnitřním prouděním vzduchu od krbové vložky, s kterou je funkčně propojená. Uvnitř sálavé stěny jsou dutiny a přepážky, které vnitřní obměnu teplého vzduchu umožňují.

 

Akumulační krb je topidlem, které se technicky i užitnými vlastnostmi pohybuje na hranici mezi krbem a kamny.

 

Akumulační krb je ideálním řešením pro občasnou romantickou pohodu do nízkoenergetických domů.

A to z prostého důvodu - díky akumulaci nepřetápí.

Na rozdíl od teplovzdušného krbu můžete naložit i větší dávku dřeva, bez obav, že se v dokonale zatepleném domě upečete. Navíc s ním můžete počítat jako se záložním topidlem v době výpadku elektřiny či plynu.

 

Z praktického hlediska je sálavý nebo akumulační krb vhodný i do rekreačních objektů.

Jde o velmi rozumný kompromis rychlosti náběhu tepla a akumulačních schopností.  Je možné jej doplnit uzavíratelnými výdechovými mřížkami, které po příjezdu na chalupu jsou schopny předat rychlé konvekční teplo. Když mřížky uzavřete, bude se krb chovat podobně jako středně těžká stavěná kamna - po natopení akumulační masy bude předávat zdravé sálavé teplo.

Textové pole:

VE STRUČNOSTI:

KRBY OTEVŘENÉ - topí pánubohu do oken, ale udělají hodně romantiky

KRBY TEPLOVZDUŠNÉ - studená krabice, z které fouká přepálený prach

KRBY SÁLAVÉ A AKUMULAČNÍ - univerzální topidlo, pro moderní domy i chalupy

KRBY TEPLOVODNÍ - „kotel“, který může být opravdovou ozdobou obýváku

Textové pole:

Konkrétní krbovou vložku doporučím podle požadovaného účelu

a tepelných ztrát vytápěných prostor.

 

Pracuji pouze s praxí ověřenými, kvalitními krbovými vložkami,

nejčastěji od firem HOXTER  a ROMOTOP.

Dodávku krbové vložky zajišťuji jako součást celé zakázky.

 

S nekvalitními výrobky nepracuji.

Raději zakázku odmítnu, než abych zhotovoval nekvalitní topidlo.

Neprovádím instalaci a obestavbu krbových vložek,

zakoupených u konkurenčních firem ani v eshopech.

Textové pole:

Nenechte se zmýlit:

TOVÁRNÍ KRBOVÁ KAMNA S „AKUMULACÍ“

 

U továrně vyráběných krbových kamen bývá někdy uváděno, že jsou doplněny o akumulační prvky, a proto jsou doporučovány do nízkoenergetických domů.

 

Většinou však jde stále o velmi lehké topidlo, a ona „akumulace“ je velmi nedostatečná. Pár desítek kilo přidané hmoty nijak výrazněji nepomůže akumulaci ani snížení přímého výkonu.

 

S nadsázkou by se dalo říci, že je to situace obdobná čokoládovým sladkostem, které čokoládu obsahují jen ve stopových množstvích.

 

Našinec je rád klamán, a takové výrobky budou mít stále své kupce. Vždyť je to přece tak levné! A co teprv, když je to v akci!