Textové pole: Textové pole:

Před čtvrtstoletím móda, dnes již překonaná:

Krby teplovzdušné

 

Teplovzdušné krbové obestavby byly ve své době velmi oblíbeným topidlem zejména pro nízké pořizovací náklady, možnost svépomocného zhotovení, velmi rychlý náběh tepla po zatopení, a možnosti rozvodu tepla po celém domě.

 

Studená krabice pro oheň.

Teplovzdušné krby předávají teplo pouze konvekcí, tedy prouděním vzduchu.

Konvekční teplo je vertikálně nevyrovnané. Výrazné rozdíly teplot mezi oblastí nohou a hlavy nevytváří pocit příjemného tepla, jako u sálavých topidel.

Obestavba teplovzdušného krbu z principu nemůže hřát. Teplovzdušný krb je tedy jen obyčejná STUDENÁ krabice, z níž někde pod stropem fouká teplý vzduch, díky topeništi, které je v této krabici zazděné.

 

Vysoká zdravotní rizika.

Obytný prostor je kontaminován toxickými i karcinogenními látkami.

Při provozu teplovzdušných krbových vložek dochází k neustálé cirkulaci vzduchu, který s sebou unáší prach i jiné nečistoty - ať už organického původu, nebo mikroskopické částečky např. plastů. Tyto se pak při průchodu okolo krbové vložky za vysokých teplot přepalují. Mimo topnou sezónu se pak v teplovzdušných rozvodech, které jsou prakticky nečistitelné, mohou usazovat roztoči, hmyz, nebo vznikat plísně. Veškeré usazené „obyvatelstvo“ uvnitř krbu se po prvním zatopení pěkně usmaží a pak vniká do plic obyvatel domu.

 

Teplovzdušný krb může být příčinou alergií, sezonních rým, bolestí hlavy, i závažnějších zdravotních obtíží. Je zcela nevhodný jako hlavní zdroj topení do trvale obývaných rodinných domů.

 

Neinformovanost laické i odborné (architekti, projektanti) veřejnosti:

Teplovzdušné krby jsou i přes zmíněné nedostatky doposud hojně poptávány do novostaveb rodinných domů. Teplovzdušný krb je v moderních novostavbách naprosto nevhodné topidlo, mimo zmíněné nedostatky i z důvodu přetápění. Neexistuje totiž krbová vložka, která by měla tak malý výkon, aby nepřetopila obývací pokoj v moderní novostavbě, který mívá tepelné ztráty pouhých 0,5 až 1,5 kW.

Textové pole:

PODHORSKÉ KAMNÁŘSTVÍ

originální návrhy a stavby tradičních kachlových kamen

 

 

 

Leoš Rožnovský

799 797 185 

466 566 262

podhorske-kamnarstvi@seznam.cz

Textové pole:

O krbech a krbových vložkách.

Prapředek dnešních krbů:

Krby otevřené

 

Otevřené krby známe třeba z prohlídek českých hradů anebo z filmů např. z anglického šlechtického prostředí. Módní vlna otevřeného krbového ohně přišla do Československa v dobách rozkvětu chalupaření za socialismu. V těch časech, kdy soukromé podnikání bylo z ideologických důvodů zakázáno, si čeští chalupáři a kutilové stavěli krby svépomocí i díky určité dostupnosti návodů v kutilské literatuře.

 

Topíme pánubohu do oken.

Očima dnešní doby se otevřené krby jeví jako topidlo silně neekonomické.

Účinnost otevřených krbů se pohybuje okolo pouhých dvaceti procent. Všechna ostatní energie dřeva přijde nazmar.

 

Stavět otevřený krb má v dnešní době význam pouze v případě, kdy uživateli jde výhradně o estetický a pocitový zážitek, o vytvoření tajuplné nálady v obývacím pokoji. Pro vytápění je otevřený krb zcela nevhodným řešením.

 

Otevřené krby se v současnosti zhotovují téměř výlučně v prostředí zahradních posezení, u movitějších vrstev jsou v oblibě celé tzv. letní kuchyně. Tyto stavby mají své opodstatnění, nespecializuji se však na ně. Rád doporučím kolegy z řemesla, kteří se stavbou otevřených krbů zabývají.

Textové pole:

Topení do radiátorů:

Krby teplovodní

 

Nevýhodou sálavých a akumulačních krbů je nepoužitelnost pro rozvod tepla do celého domu, za situací, kdy jde o členitější prostory.

Pro tyto účely je vhodným řešením krbová vložka s teplovodním výměníkem.

 

Použijeme-li kvalitnější krbovou vložku deklarovanou výrobcem pro uzavřenou  obestavbu, je možné postavit částečně sálavé. Menší podíl tepla, který není využit do vody, pak příjemně ovlaží vnější plášť sestavený z kachlů či z omítaných šamotových desek.

 

I u teplovodních krbových vložek existuje řešení s akumulačním tahem. Tak lze  kombinovat topení do vody například s vyhřívaných ležením „na peci“. Zde se opět setkává a prolíná oblast krbů s oblastí kamen.

 

O možnostech teplovodního vytápění v kamnařině se zmiňuji v samostatné záložce.

Textové pole:

Šikovné spojení užitných vlastností:

Krby sálavé  a akumulační

 

Sálavé a akumulační krby jsou z krbů technicky nejvyspělejší a uživatelsky nejvýhodnější. Základním předpokladem takového krbu je krbová vložka, deklarovaná výrobcem pro neodvětranou obestavbu. V praxi to znamená, že vložka je vyrobena kvalitněji, proto nemusí být při topení ochlazována cirkulací vzduchu. Krbová vložka předává teplo do hmoty celé její obestavby, a teprve z ní se sáláním pozvolněji uvolňuje do prostoru vytápěné místnosti.

 

K obestavbě se používají akumulačními materiály. Mohou to být klasické kamnářské kachle, a stavba může navenek působit vzhledem tradičních kachlových kamen. Obestavovat je možné i kamnářskými deskovými materiály s vysokou objemovou hmotností. Z těch je možné vytvořit omítanou stavbu i moderního vzhledu.

 

Vylepšenou variantou sálavých krbů jsou krby akumulační. Zde se začíná ztrácet rozdíl mezi kamny a krby. Ke krbové vložce je přistavěn tahový systém. Nedosahuje takové délky jako u plnohodnotných akumulačních kamen, ale přece jen nashromáždí značnou část energie ze spalin, kterou pak předává do místnosti i delší dobu po vyhasnutí.

 

Akumulačním krbem lze vytápět i sousední místnost za krbem, anebo horní místnosti v podkroví. Jde o vytápění tzv. hypokaustem.

V současně vytápěných místnostech se postaví sálavá stěna, ohřívaná vnitřním prouděním vzduchu od krbové vložky, s kterou je funkčně propojená. Uvnitř sálavé stěny jsou dutiny a přepážky, které vnitřní obměnu teplého vzduchu umožňují.

 

Vhodné řešení do nízkoenergetických domů.

A to z prostého důvodu - díky akumulaci nepřetápí.

Narozdíl od teplovzdušného krbu můžete naložit i větší dávku dřeva, bez obav, že se v dokonale zatepleném domě upečete. Navíc s ním můžete počítat jako se záložním topidlem (a to často plnohodnotným!) v době výpadku elektřiny či plynu.

 

Praktický do rekreačních objektů.

Jde o velmi rozumný kompromis rychlosti náběhu tepla a akumulačních schopností.  Je možné jej doplnit uzavíratelnými výdechovými mřížkami, které po příjezdu na chalupu jsou schopny předat rychlé konvekční teplo. Když mřížky uzavřete, bude se krb chovat podobně jako středně těžká stavěná kamna - po natopení akumulační masy bude předávat zdravé sálavé teplo.

Textové pole:

VE STRUČNOSTI:

KRBY OTEVŘENÉ - topí pánubohu do oken, ale udělají hodně romantiky

KRBY TEPLOVZDUŠNÉ - studená krabice, z které fouká přepálený prach

KRBY SÁLAVÉ A AKUMULAČNÍ - univerzální topidlo, pro moderní domy i chalupy

KRBY TEPLOVODNÍ - „kotel“, který může být opravdovou ozdobou obýváku

Textové pole:

Konkrétní krbovou vložku doporučím podle požadovaného účelu a tepelných ztrát vytápěných prostor. Pracuji pouze s praxí ověřenými, kvalitními krbovými vložkami,

nejčastěji od firem HOXTER  a ROMOTOP. Dodávku krbové vložky zajišťuji jako součást celé zakázky.

 

S nekvalitními výrobky nepracuji. Raději zakázku odmítnu, než abych zhotovoval nekvalitní topidlo. Neprovádím instalaci a obestavbu krbových vložek, zakoupených u konkurenčních firem ani v eshopech.

Textové pole:

Nenechte se zmýlit:

TOVÁRNÍ KRBOVÁ KAMNA „S PŘÍCHUTÍ AKUMULACE“

 

U továrně vyráběných krbových kamen bývá někdy uváděno, že jsou doplněny o akumulační prvky, a proto jsou doporučovány do nízkoenergetických domů.

 

Většinou však jde stále o velmi lehké topidlo, a ona „akumulace“ je velmi nedostatečná. Pár desítek kilo přidané hmoty nijak výrazněji nepomůže akumulaci ani snížení přímého výkonu.

 

S nadsázkou by se dalo říci, že je to situace obdobná potravinářskému průmyslu, kdy spotřebitel kupuje laciné výrobky „s příchutí“ - například cukrovinky s čokoládovou příchutí, u nichž je obsah skutečné čokolády v promilích a chuti je dosaženo průmyslovým aromatem.

Textové pole:

Jaký je hlavní rozdíl mezi kamny a krbem?

 

KRB: konstrukčně jde pouze ohniště. Ať už bez dvířek nebo s dvířky.

 

KAMNA: k ohništi je napojen tahový systém, který přebírá energii ze spalin.

 Tahový systém zvyšuje účinnost a prodlužuje dobu výdeje tepla po dohoření.

 

V novodobé kamnařině existuje kompromis, vhodný pro některé uživatele - TOPIDLA NA POMEZÍ KRBŮ A KAMEN.