Textové pole: Textové pole: Textové pole: Textové pole:

KERAMIA ÚNANOV http://www.keramia-unanov.cz/

 

Textové pole:

PRUDKY-HLADIL LETOVICE http://www.kachlovakamnaph.cz/

 

Textové pole:

CALOR BŘEZÍ NAD OSLAVOU http://www.kamnarstvicalor.cz/

Tradiční technologie - ručně mačkané kachle.

Textové pole:

KERAMIKA LETOVICE http://www.keramika-letovice.cz/

Tradiční technologie - ručně mačkané kachle.

Textové pole:

KACHLE CHODOUŇ http://e-kachlova-kamna.cz/

Tradiční technologie - ručně mačkané kachle.

Textové pole:

MK PROFI HORNÍ PLANÁ http://www.mkprofi.cz/

 

ŠTEFAN MLÍCH http://www.stefanmlich.sk/

Akademický sochař a restaurátor, vyrábějící repliky historických kachlů.

 

KAFLARNIA GROCHOWSKI  http://www.kaflarnia.com/

Ručně malované kachle.

 

Textové pole:

HEIN & spol. TOŠOVICE  https://www.hein.cz/ 

 

Textové pole:

Přehled výrobců kachlů - u každého ukázka pouze 3 vzorů, kompletní sortiment na jejich webových stránkách

Textové pole:

PODHORSKÉ KAMNÁŘSTVÍ

originální návrhy a stavby tradičních kachlových kamen

 

 

 

Leoš Rožnovský

799 797 185

podhorske-kamnarstvi@seznam.cz

Textové pole:

Výroba kachlů

 

Výroba kachlů zůstává podnes činností s převahou ruční práce. Tradiční postup je otiskování ručně zpracovaného kusu hlíny do formy s daným reliéfem kachle. Mnoho firem dnes místo toho používá odlévání řídké, průmyslově vyrobené směsi do sádrové formy.

 

V obou případech, tradičním i moderním, následuje sušení. To by mělo být pozvolné a co nejdelší. Vyšší teplotou a zrychlením sušení dochází totiž k prudšímu smršťování hlíny a deformacím tvaru kachlů. Po vysušení probíhá první výpal v peci, při teplotách na 1000 stupňů. V další fázi je nanášen tekutý roztok glazury. Tradiční metodou poléváním, nebo modernější nástřikem. Naglazované kachle se opět vypalují, a to už je závěrečný úkon celé výroby, která se sušením zabere okolo 4 až 6 týdnů času.

 

Vzhledem k podílu ruční práce a vlastnostem přírodních surovin dochází v průběhu výroby k rozměrovým, odstínovým, nebo tvarovým odchylkám. Proto se na kachle i budoucí kamna musíme dívat jinýma očima. Zkusme zapomenout, že se nacházíme v době, kdy všechno kolem nás je vyráběno průmyslově a všechny detaily v našem bytě jsou dokonale rovné, hladké a pravoúhlé.

 

Kachle se neprodávají jako běžný stavební materiál, nemůžete přijít do prodejny a říci - naložte mi 80 kachlů tohoto vzoru a této barvy. Protože je každá stavba kamen originálem do počtu, zvolených formátů i glazur kachlů, vše je vyráběno na zakázku až po zadání objednávky.

 

 

 

 

 

 

Glazura ( = barevná vrchní vrstva kachle)

 

Glazury lze rozdělit do tří skupin. Nejznámější jsou transparentní, u nichž při nanášení na kachel dochází k zeslabení v místech hran. To má za následek zesvětlení odstínu na hranách reliéfů, což je vlastně žádaný vizuální efekt, který zvýrazňuje samotný reliéf kachle. Nejoblíbenější je v tomto směru byla v minulosti a stále přetrvává tmavší zelená transparentní glazura.

 

Druhou skupinou jsou glazury krycí. Většinou jsou na pohled matnější, a mají stejný odstín na ploše i na hranách reliéfů. Jsou proto vhodnější spíše pro kachle zcela hladké, nebo hrubším, méně detailním vzorem. Jako známého zástupce krycích glazur by bylo možno uvést např. světle modrou, na hladkých kachlech s bílou fázkou (sraženou hranou), která se v minulosti hojně používala u venkovských sporáčků.

 

Poslední a spíše novodobější skupina glazur jsou tzv. efektní. Jde o povrch nějakým způsobem ozvláštněný,  strukturou nebo efektem. Jsou v nabídce zejména větších keramických závodů.

 

Většina kachlů má v glazuře mikroskopické trhlinky, patrné při pohledu z určitého úhlu. Odborně se jim říká hárys. Nejde o závadu, ale o standardní vlastnost, danou rozdílnou tepelnou roztažností střepu (těla kachle) a glazury. Nejnápadnější je hárys na transparentních glazurách, kde svým způsobem dotváří estetiku kachle. Některé keramické firmy dokonce nabízejí glazury s barevně zvýrazněným hárysem.

 

 

 

 

 

 

 

Textové pole:

K&K POKER BECHYNĚ  http://www.kamnarstvi-bechyne.cz/