Textové pole: Textové pole: Textové pole: Textové pole:

MK PROFI - HORNÍ PLANÁ

 

Široký výběr vzorů kachlů i říms, desítky odstínů glazur.

Pro nejnáročnější zákazníky vyrábí ucelené řady kachlů pro stavby kamen v dobových slozích - baroko, empír, secese.

Krásné dekorační kachle, např.motiv 4 ročních období.

Možnost ručního malování.

Textové pole:

Sortiment kachlů

 

Glazuru lze vybírat z mnoha desítek odstínů, podle keramických vzorníků, které mám k dispozici.

Můžete u mne shlédnout i některé vzory kachlů. Pokud mezi nimi bude chybět ten, který vás na webu zaujal, zajistím u výrobce zaslání vzorku.

Textové pole:

PODHORSKÉ KAMNÁŘSTVÍ

originální návrhy a stavby tradičních kachlových kamen

 

 

 

Leoš Rožnovský

799 797 185 

466 566 262

podhorske-kamnarstvi@seznam.cz

Textové pole:

Výroba kachlů

 

Výroba kachlů zůstává podnes činností s převahou ruční práce. Tradiční postup je otiskování ručně zpracovaného kusu hlíny do formy s daným reliéfem kachle. Mnoho firem dnes místo toho používá odlévání řídké, průmyslově vyrobené směsi do sádrové formy.

 

V obou případech, tradičním i moderním, následuje sušení. To by mělo být pozvolné a co nejdelší. Vyšší teplotou a zrychlením sušení dochází totiž k prudšímu smršťování hlíny a deformacím tvaru kachlů. Po vysušení probíhá první výpal v peci, při teplotách na 1000 stupňů. V další fázi je nanášen tekutý roztok glazury. Tradiční metodou poléváním, nebo modernější nástřikem. Naglazované kachle se opět vypalují, a to už je závěrečný úkon celé výroby, která se sušením zabere okolo 4 až 6 týdnů času.

 

Vzhledem k podílu ruční práce a vlastnostem přírodních surovin dochází v průběhu výroby k rozměrovým, odstínovým, nebo tvarovým odchylkám. Proto se na kachle i budoucí kamna musíme dívat jinýma očima. Zkusme zapomenout, že se nacházíme v době, kdy všechno kolem nás je vyráběno průmyslově a všechny detaily v našem bytě jsou dokonale rovné, hladké a pravoúhlé.

 

Kachle se neprodávají jako běžný stavební materiál, nemůžete přijít do prodejny a říci - naložte mi 80 kachlů tohoto vzoru a této barvy. Protože je každá stavba kamen originálem do počtu, zvolených formátů i glazur kachlů, vše je vyráběno na zakázku až po zadání objednávky.

 

 

 

 

 

 

Glazura ( = barevná vrchní vrstva kachle)

 

Glazury lze rozdělit do tří skupin. Nejznámější jsou transparentní, u nichž při nanášení na kachel dochází k zeslabení v místech hran. To má za následek zesvětlení odstínu na hranách reliéfů, což je vlastně žádaný vizuální efekt, který zvýrazňuje samotný reliéf kachle. Nejoblíbenější je v tomto směru byla v minulosti a dodnes stále přetrvává tmavší zelená transparentní glazura.

 

Druhou skupinou jsou glazury krycí. Většinou jsou na pohled matnější, a mají stejný odstín na ploše i na hranách reliéfů. Jsou proto vhodnější spíše pro kachle zcela hladké, nebo hrubším, méně detailním vzorem. Jako známého zástupce krycích glazur by bylo možno uvést např. světle modrou, na hladkých kachlech s bílou fázkou (sraženou hranou), která se v minulosti hojně používala u venkovských sporáčků.

 

Poslední a spíše novodobější skupina glazur jsou tzv. efektní. Jde o povrch nějakým způsobem ozvláštněný,  strukturou nebo efektem. Jsou v nabídce zejména větších keramických firem.

 

Většina kachlů má v glazuře mikroskopické trhlinky, patrné při pohledu z určitého úhlu. Odborně se jim říká hárys. Nejde o závadu, ale o standardní vlastnost, danou rozdílnou tepelnou roztažností střepu (těla kachle) a glazury. Nejnápadnější je hárys na transparentních glazurách, kde svým způsobem dotváří starobylou estetiku kachle. Některé glazury se nabízejí se záměrně barevně zvýrazněným hárysem. U jiných se výrobci naopak snaží vhodnou technologií tvorbu hárysu minimalizovat, což bývá požadováno u moderních staveb.

 

 

 

 

 

 

 

Textové pole:

K&K POKER - BECHYNĚ  

 

Široký výběr vzorů kachlů i říms, okolo 80 odstínů glazur.

Sortiment je průběžně rozšiřován o zajímavé novinky.

Možnost ručního malování kachlů na zakázku.

Firma vydává časopis „Kolem kamen“ s informacemi z kamnářského řemesla.

 

sortiment kachlů a vzorník glazur:

http://www.krby-kamna-simecek.cz/kachlovi

(po kliknutí na každý obrázek se zobrazí celá nabídka dané řady )

 

katalog kachlů: http://www.kolem-kamen.cz

(keramika/ceníky ke stažení/CeníiKeramika.pdf)

vzorník glazur: http://www.kolem-kamen.cz

(keramika/ceníky ke stažení/Vzornik_glazur.pdf)

facebook: https://www.facebook.com/KolemKamen/

 

 

.

 

ŠIMEČEK - BOLATICE 

 

Zajímavé výrobní série:„Retro“ - se záměrně „hrbolatým“ povrchem a nestejnorodým probarvením glazury.

„Handmade“ - ručně malované kachle, lidové ornamenty v modré (i jiné) barvě na bílém podkladě.

 

 

ŠTEFAN MLÍCH - SK

 

Akademický sochař a restaurátor, vyrábějící repliky historických kachlů s motivy náboženskými, figurálními, loveckými, erbovními, nebo ornamentálními.

Textové pole:

Konkrétního výrobce, jakožto i typ a vzor kachlů, nejvhodnější pro vaše kamna, rád doporučím.

Sortiment na stránkách výrobců nemusí být zcela aktuální, bývá průběžně upravován.

Spolupracuji i s dalšími výrobci kachlů, kteří zde nejsou uvedeni.